Morderstwo w Orient Expressie; Agatha Christie – opinia o książce #5

źródło: woblink.com
Tytuł: Morderstwo w Orient Expressie
Autor: Agatha Christie
Cykl: Herkules Poirot (tom 10)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok wydania: 2006
Gatunek: kryminał
Forma: ebook (Kindle Paperwhite)
Liczba stron: 226 (czcionka Caecilia - najmniejsza; najwęższa interlinia i marginesy)

Chyba nigdy w życiu nie czytałam żadnego kryminału... Tak, wiem, jak to brzmi w ustach osoby, która postanowiła założyć tego typu blog. Niemniej, stwierdziłam, że skoro mam w końcu zacząć zagłębiać się w ten najpopularniejszy na świecie gatunek literacki warto rozpocząć od klasyku.

Mój problem ze "starymi" klasykami polega na tym, że większość motywów z nich już gdzieś widziałam - czy to w książkach, czy filmach - oraz znam ich mechanizmy i, mimo że doceniam pionierów gatunków i zabiegów literackich, nie da się ukryć, że czasem inni autorzy rozwijają ich pomysły i osadzają je we współczesnych realiach w zgrabniejszy lub przystępniejszy sposób. Miałam poważne obawy, że w przypadku Morderstwa w Orient Expressie Agathy Christie motywy z tej książki, a w szczególności rozwiązanie sprawy zagadkowego morderstwa, już kiedyś przerabiałam. Na szczęście pomyliłam się.

Morderstwo w Orient Expressie jest dziesiątym tomem z cyklu o detektywie Herkulesie Poirot, o czym dowiedziałam się dopiero w połowie jej czytania - wcześniej myślałam, że jest to samodzielna powieść - nie przeszkadza to jednak z zapoznaniem się z nią bez zagłębienia się w poprzednie losy głównego bohatera.

Powieść Agathy Christie opowiada o grupie osób uwięzionych w pociągu, który utknął w zaspie śnieżnej gdzieś na jugosłowiańskim pustkowiu. Niefortunnie jeden z pasażerów zostaje zamordowany, a detektyw Poirot, poproszony przez swojego dobrego przyjaciela, dyrektora Wagon Lit, i przyparty do muru przez sytuację, w której się znaleźli, zmuszony jest przyjąć kolejne, tym razem nieodpłatne, zlecenie.

Christie każdą ze swoich około piętnastu postaci regularnie przewijających się przez karty powieści nakreśliła pieczołowicie i nadała im charakteru. Bohaterowie posiadają rozwinięte osobowości, za którymi stoją indywidualne historie i przeżycia.

Forma, w jakiej napisana jest książka przywodzi na myśl policyjne raporty ze śledztwa - od początku do końca wszystko jest w niej uporządkowane, a detektyw metodycznie wykonuje każde zadanie. Na początku następuje przedstawienie Herkulesa Poirot, jako wiodącej postaci, później pozostałych bohaterów. Po odkryciu zwłok następuje śledztwo - przesłuchania i przeszukania, a na końcu wyciągnięcie wniosków, podsumowanie sprawy i wskazanie sprawcy. Detektyw w całym chaosie odnajduje sposób na rozwiązanie zagadki poprzez wprowadzenie określonego porządku. Zabieg ten, wprowadzony przez Christie, jest bardzo przyjemny i, chociaż nie pozostawia miejsca na zaskoczenia ze strony fabuły, to daje bardzo duże pole do popisu postaciom, które znakomicie wykorzystują tą możliwość.


Morderstwo w Orient Expressie jest bardzo przyjemną, leniwą lekturą, którą pochłania się "na raz". Mimo że nie wzbudza wielkich emocji w trakcie czytania, to zakończenie zaskakuje nie tyle dzięki przenikliwości samego detektywa, co pomysłowi i świetnemu przedstawieniu go przez autorkę.

Ocena: 6/10
dobra


Znajdź mnie na Lubimy czytać

Komentarze